• Statut przedszkola






        •  

          STATUT

           

          PRZEDSZKOLA NR 131

          W ZESPOLE

          SZKOLNO PRZEDSZKOLNYM NR 9 WE WROCŁAWIU



           






           

          1. Podstawa prawna

          Na podstawie art.102 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r., poz.59) oraz na podstawie uchwały Rady Pedagogicznej Przedszkola nr 131 „Bajkowy Oporów” w Zespole Szkolno Przedszkolnym nr 9  z dnia 15.09.2021 r.



           

          1. Postanowienia ogólne

          §1

          1. Przedszkole nr 131 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 9 ma swoją siedzibę we  

              Wrocławiu przy ulicy Wiejskiej 24 / 3 oddziały/ i przy ulicy Solskiego 13 / 4 oddziały/

          1. Przedszkole posługuje się pieczątką o treści:

                        Zespół Szkolno Przedszkolny nr 9

                                    ul. Solskiego 13, 52-401 Wrocław

                                              NIP 894-283-93-62

                                               Regon 020119352

           

          §2

          Organem prowadzącym przedszkole jest Gmina Wrocław

          §3

          Organem sprawującym nadzór pedagogicznym jest Dolnośląski Kurator Oświaty we Wrocławiu

          §4

          1. Rok szkolny w przedszkolu rozpoczyna się z dniem 01 września każdego roku,                    a kończy z dniem 31 sierpnia następnego roku kalendarzowego

          2. Dzienny czas pracy przedszkola wynosi 10,5 godziny i jest bezpośrednio zależny od potrzeb środowiska

          3. Przedszkole pracuje cały rok z wyłączeniem miesięcznej przerwy wakacyjnej. 

          4. W czasie miesięcznej przerwy wakacyjnej, zgodnie z zapisami Konwencji Praw Dziecka, uwzględnia się prawo dziecka do wypoczynku.

          5. Terminy przerw wakacyjnych zaproponowane przez dyrektora w porozumieniu z Radą Rodziców w miesiącu lipcu lub sierpniu zatwierdza organ prowadzący placówkę w arkuszu organizacyjnym. W razie konieczności zapewnienia dziecku Przedszkola dyżurującego w okresie miesięcznej przerwy wakacyjnej należy złożyć do 31 maja podanie wraz z uzasadnieniem o konieczności korzystania z innego przedszkola.

          5a. Informację o ustalonej w porozumieniu z Radą Rodziców przerwie wakacyjnej w danym roku szkolnym, podaje dyrektor do wiadomości rodziców na początku roku szkolnego (w formie pisemnego ogłoszenia) - w celu dostosowania urlopów wypoczynkowych rodziców.

          1. W czasie dyżuru przedszkola rodzic może skorzystać z jego usług pod warunkiem wpisania dziecka na listę do 15 czerwca danego roku szkolnego.

          2. W miesiącu wakacyjnym - w trakcie którego przedszkole prowadzi działalność wychowawczo-dydaktyczną, mogą być przyjmowane dzieci z innych placówek korzystających w tym czasie z przerwy wakacyjnej.

          3. W czasie wakacji, ferii zimowych i świątecznych, przy zmniejszającej się liczbie dzieci uczęszczających do przedszkola, dyrektor placówki może ograniczyć ilość oddziałów przez łączenie ich i umieszczanie w jednym budynku. 

          4. W przedszkolu mogą być organizowane zajęcia dodatkowe wynikające z potrzeb           i możliwości rozwojowych dzieci.

          5. Świadczenie przedszkola w zakresie wychowania, nauczania i opieki w wymiarze 5 godzin dziennie jest bezpłatne. W tym czasie oprócz realizacji podstawy programowej mogą być również organizowane zajęcia dodatkowe.

          6. Rodzaj zajęć realizowanych poza czasem bezpłatnym oraz wysokość opłaty  określa Uchwała Rady Miejskiej Wrocławia. 

          7. Personel może korzystać z wyżywienia na terenie placówki zgodnie z obowiązującymi przepisami. 

          8. Koszty surowców zużytych do przygotowania posiłków pokrywane są przez rodziców bądź opiekunów. 

          9. Z opłaty za zaświadczenie przedszkola w zakresie wychowania, nauczania i opieki zwalnia się rodziców (opiekunów) posiadających co najmniej troje dzieci, pozostających na ich utrzymaniu i we wspólnym gospodarstwie domowym, przy czym w przypadku dziecka pełnoletniego uwzględnia się tylko dzieci pobierające naukę, jednak nie dłużej niż do ukończenia 24 roku życia.

          10. Zwolnienia z opłaty dokonuje dyrektor na podstawie odrębnych przepisów, na pisemny wniosek rodzica.

          11. W przedszkolu funkcjonuje system kontroli zarządczej zgodnie dla zapewnienia realizacji celów i zadań przedszkola w sposób zgodny z prawem, efektywny, oszczędny i terminowy, zgodnie z odrębnymi przepisami.

           

          1. II.  Bezpieczeństwo wychowanków

          § 5

          1. Przedszkole zapewnia wychowankom pełne bezpieczeństwo pod względem fizycznym i psychicznym.

          2. Przedszkole przejmuje odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka od momentu oddania dziecka przez rodziców (opiekunów) pod opiekę nauczyciela.

          3. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci podczas schodzenia się i rozchodzenia ponosi nauczyciel dyżurujący.

          4. Podczas pobytu w ogrodzie przedszkolnym zabawy dzieci odbywają się na terenie bezpiecznym, z wykorzystaniem sprzętu dostosowanego do potrzeb i możliwości dzieci. Nie dopuszcza się do użytku sprzętów zepsutych i uszkodzonych.

          5. W czasie pobytu dzieci w sali zabaw, szatni, ogrodzie przedszkolnym nauczyciel              w przypadku stwierdzenia zagrożenia bezpieczeństwa powiadamia dyrektora oraz zabezpiecza teren przed wstępem dzieci. 

          6. Zasady korzystania z placu zabaw określa regulamin znajdujący się w widocznym miejscu w ogrodzie przedszkolnym.

          7. Zasady bezpieczeństwa wyjść poza teren przedszkola określa „Regulamin spacerów             i wycieczek”.

          8. W przedszkolu mogą być  organizowane  zajęcia dodatkowe, prowadzone przez osoby posiadające odpowiednie przygotowanie merytoryczne i pedagogiczne. Zajęcia mogą być prowadzone zarówno przez nauczycieli zatrudnionych w placówce jak i firmy zewnętrzne. Podczas prowadzenia zajęć dodatkowych przez nauczycieli zatrudnionych w placówce odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci ponosi osoba prowadząca zajęcia. Nauczyciele prowadzący grupę pełnią w tym czasie funkcję opiekuńczo – wychowawczą.

          9. Jeżeli zajęcia dodatkowe odbywają się w sali innej niż sala zajęć, osoba prowadząca zajęcia dodatkowe - nauczyciel zatrudniony w placówce, zobowiązany jest do przyprowadzania dzieci na zajęcia oraz odprowadzania dzieci po zajęciach                             i przekazania  nauczycielom poszczególnych grup.

          10. Nie dopuszcza się pozostawienia dzieci bez opieki w sali, szatni, ciągach komunikacyjnych oraz na terenie ogrodu przedszkolnego.

          11. Dziecko powinno być przyprowadzane i odbierane przez rodziców (opiekunów) zapewniających mu pełne bezpieczeństwo. Odbiór dziecka z przedszkola przez inne osoby, niż rodzice (opiekunowie) może nastąpić tylko na podstawie pisemnego upoważnienia złożonego osobiście w placówce w obecności pracownika przedszkola.

          12. W przypadku podejrzenia, że osoba odbierająca dziecko z przedszkola jest pod wpływem środków odurzających, lub w stanie wskazującym na spożycie alkoholu, personel przedszkola zatrzymuje dziecko w placówce i powiadamia o tym drugiego rodzica (opiekuna). W sytuacjach konfliktowych, spowodowanych powyższym podejrzeniem lub stwierdzeniem, powiadamia się Policję. Dziecko nie może być powierzone opiece osoby, co do której istnieje wątpliwość ,czy jest w stanie zapewnić mu pełne bezpieczeństwo.

          13. W przypadku uzasadnionego podejrzenia u dziecka choroby zagrażającej zdrowiu innych dzieci, dyrektor może zażądać od rodziców zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia dziecka. 

          14. Ubiór dziecka oraz obuwie zmienne, powinny być wygodne, praktyczne, bezpieczne oraz dostosowane do warunków atmosferycznych, w tym umożliwiające codzienny pobyt dziecka na powietrzu. 

          15. Rodzice przyprowadzają do przedszkola TYLKO DZIECI ZDROWE. 

          16. Dziecka chorego lub z podejrzeniem choroby NIE NALEŻY przyprowadzać do przedszkola. Dzieci z wyraźnymi objawami chorobowymi (np. zakatarzone, przeziębione, kaszlące, z gorączką, wysypką, itp) nie mogą przebywać w grupie z dziećmi zdrowymi. 

          17. Przyprowadzenie dziecka do przedszkola jest równoznaczne z wyrażeniem zgody rodziców na udział dziecka we wszystkich zorganizowanych zajęciach, spacerach. Przedszkole, zgodnie z obowiązującym prawem, nie spełnia życzeń rodziców, aby dzieci po przebytych chorobach i dłuższej nieobecności nie wychodziły na powietrze    i nie uczestniczyły w spacerach i zabawach w ogrodzie przedszkolnym, gdyż nie ma możliwości pozostawienia dziecka lub części grupy w sali.

            17a. Dzieciom nie wolno przynosić do przedszkola drogich zabawek, sprzętu      elektronicznego (np. telefon komórkowy, tablet, notebook, smartwatch ) ani dodatkowego  wyżywienia, w tym słodyczy bez zgody nauczyciela. Przedszkole nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenie lub zagubienie zabawek czy sprzętu elektronicznego przyniesionego przez dziecko. 

          1. W czasie pobytu dziecka w placówce, w przypadku zaobserwowania wystąpienia lub zgłoszenia przez dziecko niepokojących objawów i złego samopoczucia, stanowiącego zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania samego dziecka oraz innych dzieci w przedszkolu ( m.in. uporczywy kaszel, uporczywy katar, wymioty, biegunka, ból brzucha, ból ucha, wysypka niewiadomego pochodzenia, podwyższona temperatura, urazy i inne) NAUCZYCIEL MA OBOWIĄZEK POWIADOMIENIA telefonicznego rodzica/opiekuna prawnego oraz poinformowania dyrektora, (wicedyrektora) o stanie zdrowia dziecka.

              18 a. Odbieranie dziecka przez rodzica, lub osobę przez niego upoważnioną,  podczas zajęć 

                      przedszkolnych i powtórne przyprowadzanie go na zajęcia w tym samym dniu może się 

                     odbywać incydentalnie, w szczególnie uzasadnionych przypadkach np. wizyta 

                      u specjalisty.

          1. Po otrzymaniu od nauczyciela lub dyrektora ( wicedyrektora) informacji o stanie zdrowia dziecka, RODZIC JEST ZOBOWIĄZANY DO NIEZWŁOCZNEGO ODEBRANIA dziecka z przedszkola, ze wskazaniem konieczności konsultacji lekarskiej.

          1. III .Cele i zadania przedszkola

           

          § 6

          1.  Realizacja zadań określonych w ustawie  o systemie oświaty, a w szczególności zadań w zakresie zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa oraz optymalnych  warunków do prawidłowego rozwoju.

          2. Kształtowanie i rozwijanie aktywności dziecka wobec siebie, innych ludzi i otaczającego świata.

          3. Umożliwienie wychowankom podtrzymywania kultury i tradycji regionalnej, narodowej, religijnej.

          4. Współdziałanie z rodzicami w celu poznania potrzeb rozwojowych dzieci, oraz ujednolicenia oddziaływań wychowawczych.

          5. Udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej zgodnie z obowiązującymi przepisami.

           

          § 7

          Placówka realizuje zadania w ścisłym współdziałaniu z rodzicami i za ich zgodą, zgodnie z Konwencją Praw Dziecka, a w szczególności w zakresie

          1. współdziałania z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną

          2. organizowania opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi po przedstawieniu orzeczenia z Poradni Specjalistycznej określającego poziom rozwoju psychofizycznego i stan dziecka 

          3. zapewnienia dziecku w wieku 6 lat możliwości odbywania obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego

          4. współpracuje z rodzicami dzieci podlegającymi obowiązkowi o którym mowa w pkt c, w dopełnieniu czynności związanych ze zgłoszeniem dziecka do przedszkola, a także zapewnieniu regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia

          5. stara się upowszechnić wiedzę ekologiczną wśród dzieci, oraz kształtować właściwe postawy wobec problemów ochrony środowiska

          6. w pracy wychowawczo-dydaktycznej zapewnia podtrzymywanie kultury i tradycji regionalnej, oraz narodowej

          7. wychowanie, nauczanie i opieka w zakresie podstawy programowej są bezpłatne,                     a czas zajęć wychowawczo-dydaktycznych przeznaczonych na realizację podstawy programowej nie może być krótszy niż 5 godzin dziennie. 

          8. godzina pracy w przedszkolu wynosi 60 minut, a czas  programowych zajęć dodatkowych powinien być dostosowany do możliwości rozwoju dziecka.

          9. w przedszkolu mogą być prowadzone zajęcia dodatkowe. Za uczestnictwo dziecka w zajęciach rodzice nie ponoszą dodatkowych opłat. 

          10. dodatkowo płatne przez rodziców zajęcia  mogą być organizowane w placówce tylko po godzinach pracy przedszkola

          11. przedszkole organizuje działalność innowacyjną w oparciu o programy własne                   i przedsięwzięcia wzmacniające rozwój dziecka

          § 8

          1. W przedszkolu wychowankowie mają zapewnioną stałą opiekę ze strony pracowników pedagogicznych. Opiekę wspomagają pracownicy nie będący nauczycielami.

          2. Dla zachowania ciągłości i skuteczności oddziaływań wychowawczych, przyjmuje się zasadę, że w miarę możliwości ten sam nauczyciel realizuje zadania wychowawczo-dydaktyczne z tymi samymi dziećmi przez okres pobytu dzieci w placówce.

          3. Przy wyjściu poza teren przedszkola ( wycieczki, dłuższe spacery, itp. ) fakt ten należy zgłosić dyrektorowi i przedłożyć kartę wycieczki (zał. nr 3 ) oraz podpisane zgody rodziców na wyjście dziecka poza teren przedszkola. Podczas wycieczek poza teren Wrocławia nauczyciel zabiera ze sobą listę uczestników wycieczki z wpisanymi  numerami PESEL i telefonami kontaktowymi do rodziców. Podczas wycieczek należy zapewnić opiekę jednej osoby dorosłej dla grupy liczącej 10 dzieci. 

          4. Dyrektor przedszkola powierza poszczególne oddziały jednej lub dwóm nauczycielkom, jeśli czas pracy jest dłuższy niż 5 godzin.

          5. Ze względów organizacyjnych i merytorycznych dopuszcza się możliwość zmiany nauczyciela w grupie. Decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor placówki.

          6. Formy indywidualnej opieki nad dziećmi, którym z powodu warunków rodzinnych lub losowych potrzebna jest pomoc materialna, ustalane są wspólnie przez dyrektora, Radę Pedagogiczną i Radę Rodziców

           

          1. IV. Organy przedszkola i ich kompetencje

          § 9

          1. Organami przedszkola są :

           A/ dyrektor 

           B/ Rada Pedagogiczna

           C/ Rada Rodziców

          1. Placówką kieruje Dyrektor Zespołu Szkolno Przedszkolnego, który jest jej przedstawicielem na zewnątrz oraz przełożonym służbowym wszystkich pracowników zespołu i przewodniczącym Rady Pedagogicznej.

          Dyrektor  zgodnie z ustawą o systemie oświaty, realizuje zadania, współdziała z Radą Pedagogiczną, Radą Rodziców, Dolnośląskim Kuratorium Oświaty, oraz organem prowadzącym przedszkole. Organ prowadzący przedszkole powierza stanowisko dyrektora, kandydatowi wyłonionemu w drodze konkursu.

          1. Dyrektor podejmuje decyzje samodzielnie w granicach udzielonego pełnomocnictwa przez 

              Prezydenta Wrocławia, oraz zgodnie z postanowieniem Ustawy o systemie oświaty.

          1.  Do kompetencji dyrektora należy :

          - zatrudnianie i zwalnianie nauczycieli oraz innych pracowników zespołu;

          - dokonywanie oceny pracy nauczycieli;

          - sprawowanie nadzoru pedagogicznego w stosunku do nauczycieli zatrudnionych w zespole;

          - planowanie i dysponowanie środkami określonymi w planie finansowym placówki;

          - przyznawanie nagród oraz wymierzanie kar porządkowych nauczycielom i innym pracownikom;

          - występowanie z wnioskiem, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i związków zawodowych w sprawach odznaczeń, wyróżnień dla pracowników zespołu;

           

          1. Rada Pedagogiczna jest kolegialnym organem przedszkola w zakresie realizacji jego statutowych zadań dotyczących opieki, wychowania i kształcenia.

          Do kompetencji stanowiących Rady Pedagogicznej należy :

          - przygotowanie projektu statutu przedszkola oraz zatwierdzanie jego zmian;

          - opracowywanie i zatwierdzanie planów pracy przedszkola;

          - opracowywanie i zatwierdzanie programów rozwoju przedszkola;

          - podejmowanie uchwał w sprawie innowacji i eksperymentów pedagogicznych;

          - opracowanie i zatwierdzenie regulaminu swojej działalności.



           

           Rada Pedagogiczna opiniuje :

          - organizację pracy przedszkola, zwłaszcza tygodniowy rozkład zajęć w grupach;

          - projekt planu finansowego placówki;

          - wnioski dyrektora o przyznanie nagród, odznaczeń i wyróżnień;

          - propozycje dyrektora dotyczące przydziału nauczycielom stałych czynności dodatkowych  

             w ramach wynagrodzenia zasadniczego;

          - propozycje dyrektora dotyczące kandydatów do powierzenia lub odwołania  z      

            kierowniczych stanowisk;

          - przedszkolny zestaw programów nauczania;

           

          1. Rada Rodziców jest reprezentacją rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola, pełni funkcję opiniującą i wspierającą działalność statutową przedszkola, zgodnie z regulaminem Rady Rodziców. Zebrania Rady Rodziców są protokołowane.

          5. Organy przedszkola współdziałają z sobą:

          1. dają każdemu z nich możliwość swobodnego działania i podejmowania decyzji w ramach swoich kompetencji określonych Ustawą i zawartych szczegółowo w statucie przedszkola;

          2.  zapewniają bieżącą wymianę informacji pomiędzy sobą;

          3. zapewniają przestrzeganie praw dziecka;

          4.  zapewniają dzieciom bezpieczne i higieniczne warunki nauki, wychowania              i opieki

          6. Współdziałanie organów przedszkola ma na celu stworzenie jak najlepszych warunków rozwoju wychowankom, oraz podnoszenie poziomu pracy placówki. 

          7. W celu zapewnienia realizacji statutowych zadań przedszkola, rodzice i nauczyciele współdziałają w zakresie:

          1. realizacji programu rozwoju przedszkola;

          2. organizacji i współuczestnictwa w prowadzeniu zajęć wychowawczo –dydaktycznych;

          3. ustalenia kierunków oddziaływania psychologiczno-pedagogicznego na rozwój wszystkich sfer osobowości dziecka.

           

          8. Rodzice mają prawo do:

          1. przekazywania opinii, wniosków dotyczących pracy przedszkola, dyrektorowi, organowi sprawującemu nadzór pedagogiczny i organowi prowadzącemu

          2. uczestniczenia w zajęciach i zebraniach dotyczących wymiany informacji , uzgodnienia dalszych kierunków pracy w grupie

          3. uzyskiwania rzetelnej informacji o swoim dziecku, opartej na wszechstronnej obserwacji pedagogicznej

          § 10

          1. Rozwiązywanie sporów między organami:

          a) rodzice - nauczyciele

          • negocjowanie z nauczycielem, negocjowanie z dyrektorem

          • negocjowanie z organem sprawującym nadzór pedagogiczny 

          b) rodzice - dyrektor

          • negocjowanie z dyrektorem

          • negocjowanie z organem sprawującym nadzór pedagogiczny, lub z organem prowadzącym przedszkole






           

          V.  Organizacja pracy przedszkola

          § 11

          1. Przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny 10,5 godziny dziennie, z wyjątkiem przerwy wakacyjnej. Przedszkole jest czynne od 6. 30 do 17. 00, od poniedziałku do piątku.

          2. Podstawową jednostką przedszkola jest oddział obejmujący dzieci w zbliżonym wieku            z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań, uzdolnień

          3. Przedszkole jest 7 oddziałowe.

          4. Liczba dzieci w oddziale powinna wynosić nie mniej niż 12 i nie może przekraczać 25. 

          5. Organizację pracy w przedszkolu określa ramowy rozkład dnia ustalony dla poszczególnych grup przez dyrektora placówki w porozumieniu z Radą Pedagogiczną         z uwzględnieniem wymagań zdrowia i higieny pracy, oraz potrzeb rozwojowych dzieci i oczekiwań rodziców ( ramowy rozkład dnia stanowi załącznik Nr 2 do statutu ) 

          6. Na podstawie ramowego rozkładu dnia nauczyciele ustalają szczegółowy rozkład dnia, uwzględniając potrzeby, możliwości i zainteresowania dzieci.

          Przyprowadzanie dziecka po godzinie 8.30. ze względu na konieczność realizacji podstawy programowej oraz konieczność przygotowania odpowiedniej ilości posiłków może odbywać się sporadycznie, tylko w uzasadnionych przypadkach i winno być zgłaszane dzień wcześniej lub w dniu nieobecności dziecka do godziny 8.30.

           

          1. W przedszkolu istnieje możliwość korzystania z 3 posiłków : 

                I śniadanie w godz. 8.30-9.30

                II śniadanie w godz. 11.00 – 12.00

                obiad  w godz. 13.30. – 14.30

          1. Praca wychowawczo-dydaktyczna i opiekuńcza prowadzona jest w oparciu o podstawę programową wychowania przedszkolnego i wybrany program wychowania przedszkolnego.

          2. Dyrektor dopuszcza do użytku w przedszkolu zaproponowany przez nauczyciela program wychowania przedszkolnego, zgodny z obowiązującą podstawą programową.

          3. Dopuszczone przez dyrektora do użytku programy wychowania przedszkolnego stanowią zestaw programów wychowania przedszkolnego.

          4. Przedszkole może być miejscem praktyk pedagogicznych.

           

          § 12

          1. Szczegółową organizację wychowania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacji pracy przedszkola, opracowany przez dyrektora placówki, a zatwierdzony przez organ prowadzący.

          2. W arkuszu określa się:

          • czas pracy poszczególnych oddziałów - liczbę oddziałów

          • liczbę pracowników łącznie z liczbą stanowisk kierowniczych

          • liczbę godzin finansowanych ze środków przydzielonych przez organ prowadzący przedszkole

          • termin przerwy wakacyjnej


           

          VI Zasady rekrutacji.

          § 13

          1.  Postępowanie rekrutacyjne do przedszkola przeprowadza się co roku na kolejny rok szkolny na wolne miejsca.




           

          § 14

          1.  Dzieci aktualnie korzystające z usług przedszkola, których rodzice złożyli w odpowiednim terminie potwierdzenie woli kontynuacji  nie biorą udziału w rekrutacji.

          2. Dziecko może kontynuować pobyt w przedszkolu w przypadku gdy rodzice dziecka złożyli w wyznaczonym terminie  deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego.

          3. Niezłożenie przez rodziców dziecka, w wyznaczonym terminie, deklaracji  o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego jest traktowane jako rezygnacja z miejsca w przedszkolu w kolejnym roku szkolnym, a zwolnione miejsce zostaje wykazane w postępowaniu rekrutacyjnym.

          4. Dziecko, którego rodzice nie złożyli w wyznaczonym terminie deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego  może wziąć  udział w rekrutacji do przedszkoli zgodnie z  zasadami przyjętymi w postępowaniu rekrutacyjnym.

           

          § 15

           

          Rekrutacja do przedszkola prowadzona jest w dwóch etapach.

           

          1. Postępowanie rekrutacyjne w I etapie rekrutacji odbywa się z wykorzystaniem systemu elektronicznego.

          2. Jeżeli po zakończeniu I etapu rekrutacji placówka dysponuje wolnymi miejscami, przeprowadza się postępowanie rekrutacyjne uzupełniające.

          3. Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza powołana przez dyrektora placówki komisja rekrutacyjna zgodnie z obowiązującymi przepisami.

          4. Po rozpoczęciu roku szkolnego, od dnia 1 września,  o przyjęciu dziecka na wolne miejsce w przedszkolu decyduje dyrektor po indywidualnym rozpoznaniu pisemnego podania rodzica (prawnego opiekuna).

          § 16

          1. Rodzice, którzy chcą wziąć udział w II etapie rekrutacji – rekrutacji uzupełniającej, składają w placówce wnioski rekrutacyjne.

          2. Komisja rekrutacyjna rozpatruje wnioski rekrutacyjne i podejmuje decyzję zgodnie z  kryteriami z rekrutacji elektronicznej.


           

          1. VII . Nauczyciele i inni pracownicy przedszkola.

           

          1. Przedszkolem zarządza dyrektor Zespołu szkolno – Przedszkolnego Nr 9, który zatrudnia nauczycieli oraz innych pracowników nie będących nauczycielami.

          2. Zasady zatrudniania i wynagradzania nauczycieli i pracowników nie będących nauczycielami  określają odrębne przepisy.

          3. Liczbę pracowników ustala Dyrektor Zespołu Szkolno Przedszkolnego  w porozumieniu z organem  prowadzącym. 

          4. Dyrektor zespołu ustala dla poszczególnych pracowników zakresy obowiązków.


           

          § 17

          1. Nauczyciel prowadzi pracę wychowawczo-dydaktyczną i opiekuńczą, i odpowiada za jakość tej pracy, i jej wyniki, oraz bezpieczeństwo powierzonych jego opiece dzieci.

          2. Wspomaga rozwój dzieci przez prowadzenie obserwacji, pracę indywidualną rozwijającą uzdolnienia i zainteresowania oraz pracę kompensującą braki rozwojowe.

          3. Współpracuje z rodzicami w celu wymiany informacji, uzgadnia kierunki pracy. Spotkania powinny być organizowane nie rzadziej niż dwa razy w roku.

          4. Współpracuje ze specjalistami świadczącymi wykwalifikowaną pomoc psychologiczną, pedagogiczną, zdrowotną i metodyczną.

          5. Prowadzi dokumentację pedagogiczną prowadzonego przez siebie oddziału: 

          1. arkusze diagnostyczne

          2. dzienniki zajęć

          3. materiały pomocnicze gromadzone w imiennych segregatorach

          6. Współpracuje z dyrektorem, Radą Pedagogiczną i Radą Rodziców w celu prowadzenia odpowiedniej i odpowiedzialnej pracy dydaktyczno wychowawczej.

          7. Podnosi kwalifikacje zawodowe i doskonali swoje metody pracy  w zewnętrznych formach doskonalenia nauczycieli.

          8. Tworzy w placówce dobrą atmosferę pracy. Współpracuje z radą pedagogiczną szkoły.

          9. Otacza indywidualną opieką każdego ze swoich wychowanków i utrzymuje kontakt z ich rodzicami w celu : poznania i ustalenia potrzeb rozwojowych ich dzieci, ustalenia form pomocy w działaniach wychowawczych wobec dzieci, włączania ich w działalność przedszkola.

          10. Nauczyciel ma prawo w swojej pracy korzystać z pomocy merytorycznej i metodycznej ze strony dyrektora, Rady Pedagogicznej, a także wyspecjalizowanych w tym zakresie instytucji.

          11. Nauczyciel przestrzega Konwencji Praw Dziecka, wykonuje czynności zgodnie z Kartą Nauczyciela oraz Ustawą o Systemie Oświaty i Kodeksem Pracy.


           

          § 18

          Do obowiązków pracowników nie będących nauczycielami należy:

          1. Wykazywanie troski w tworzeniu warunków zapewniających dzieciom pełne bezpieczeństwo.

          2. Rzetelne wywiązywanie się z obowiązków służbowych wynikających z zadań określonych przez dyrektora.

          3. Tworzenie atmosfery życzliwości wobec każdego dziecka, ich rodziców oraz współpracowników.

          4. Szczegółowe zakresy czynności dla pracowników ustala dyrektor placówki

           

          § 19

          1. Poza godzinami pracy pracownicy mogą przebywać na terenie przedszkola tylko za zgodą

            dyrektora.



           

          1. VIII. Wychowankowie przedszkola

          1.  Wychowaniem przedszkolnym obejmuje się dzieci od początku roku szkolnego w

               roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku

                kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat. 

          2. Dziecko, które przyjmowane jest po raz pierwszy do przedszkola powinno mieć opanowane podstawowe czynności samoobsługowe w zakresie toalety i spożywania posiłków.

          3. Do przedszkola nie mogą uczęszczać dzieci, które ze względu na stan zdrowia wymagają specjalistycznej opieki medycznej lub pielęgniarskiej, np. wymagające cewnikowania, inhalacji, podawania lekarstw.

          4. Do przedszkola mogą uczęszczać dzieci z dietą ogólnoprzedszkolną, dietą wykluczającą niektóre produkty będące podstawowymi alergenami dla dziecka. Do wniosku                           o przygotowanie posiłków pozbawionych niektórych składników lub ich zastąpienia innymi powinno być dołączone zaświadczenie lekarskie potwierdzające konieczność stosowania diety eliminacyjnej. Ostateczną decyzję o tym, czy placówka jest w stanie zastosować dietę odpowiednią dla danego dziecka podejmuje dyrektor po konsultacji z firmą cateringową obsługującą przedszkole.

          5. Nie dopuszcza się przynoszenia przez rodziców gotowych posiłków, potraw przygotowanych poza przedszkolem.

          6. Rozpoczęcie spełniania obowiązku szkolnego można odroczyć każdemu dziecku, jeżeli jest to uzasadnione jego potrzebami rozwojowymi:

          • dla dzieci nieposiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego – o jeden rok szkolny,

          • dla dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego – nie dłużej niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 9 lat

          7. Dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne                  w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej.

          8. Obowiązek o którym mowa w pkt. 7 rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko ukończy 6 lat.

          9. Wychowankowie przedszkola powinni być objęci ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków indywidualnie lub w jednej z firm ubezpieczeniowych wybranych przez rodziców.

           

          § 20

          W przedszkolu dziecko ma prawo do:

          1. Właściwie zorganizowanego procesu opiekuńczo – wychowawczo - dydaktycznego zgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej.

          2. Zorganizowanej katechezy na wniosek rodziców, uznając prawo do religijnego wychowania dzieci.

          3. Nie stosowania żadnych zabiegów lekarskich bez zgody rodzica  / poza udzieleniem pomocy w nagłych przypadkach /.

          4. Rozwijania swoich zainteresowań i zdolności.


           

          § 21

          1.  Rada Pedagogiczna może podjąć uchwałę upoważniającą dyrektora do skreślenia dziecka  

               z listy przyjętych do przedszkola w drodze decyzji administracyjnej w przypadku gdy:

          1. rodzice nie wywiązują się ze zobowiązań finansowych wobec przedszkola: nie przestrzegają terminów płatności do 15 każdego miesiąca,  nie uregulują wpłaty za dwa pełne okresy płatności;

          2. rodzice nie złożą pisemnego usprawiedliwienia długotrwałej, ciągłej nieobecności dziecka w przedszkolu obejmującej co najmniej 30 dni kalendarzowych; 

          3. rodzice notorycznie spóźniają się  z przyprowadzaniem dziecka do przedszkola, co uniemożliwia mu regularne uczęszczanie na zajęcia oraz odbierają dziecko po zakończeniu pracy przedszkola;

          4. gdy brak jest porozumienia między rodzicami a przedszkolem w sprawach kluczowych, dotyczących wychowania dziecka i problemów wychowawczych, kiedy rodzice nie interesują się dzieckiem i nie współpracują z przedszkolem i poradnią specjalistyczną,        a dziecko ( jego zachowanie, agresywne, nieadekwatne do zaistniałej sytuacji ) zagraża bezpieczeństwu innych dzieci i jego własnemu.


           

          IX. Postanowienie końcowe.

          § 22

          Przedszkole prowadzi i przechowuje dokumentację stosownie do obowiązujących przepisów                      w zakresie działalności : dydaktyczno-wychowawczej, administracyjnej, gospodarczej.

           

          § 23

           

          Niniejszy Statut uchwalono uchwałą Rady Pedagogicznej Przedszkola nr 131 „Bajkowy Oporów” w Zespole Szkolno Przedszkolnym nr 9  z dnia 15.09.2021 r.